Renginiai

Pradžia  |  Lankytojams  >  Renginiai  >  Paskaita „Ukrainos laisvės ženklai. XX a. pradžios Ukrainos apdovanojimai ir jų istorija“

Paskaita „Ukrainos laisvės ženklai. XX a. pradžios Ukrainos apdovanojimai ir jų istorija“

Parodos „Ukrainos laisvės simboliai“ renginių ciklas

2022 m. kovo 22 d., antradienis, 18.00–19.30 val.
Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija

Pranešėjas – faleristikos tyrinėtojas Vilius KAVALIAUSKAS

Ukrainiečių narsa yra giliai įsišaknijusi Ukrainos valstybės istorijoje ir tautos kraujyje. 1918 m. sausio 22 d. buvo paskelbta Ukrainos Liaudies Respublika – trimis savaitėmis anksčiau, nei buvo atkurtas Lietuvos valstybingumas. Pradžia panaši: priverstinė draugystė su kaizeriu, vokiečiams pasitraukus – kova su bolševikais. Rada, etmonas Pavlas Skoropadskis (Pavlo Skoropadskyj), Direktorija – valdžios keitėsi, o kova už laisvę ir išgyvenimą darėsi vis sunkesnė. Vis kitaip save vadinančios imperijos šeimininkai neįsivaizdavo savo valdų be Ukrainos.

Tai buvo fatališkas metas, palikęs savo ženklus. Šie ženklai – ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai, nuo 2022 m. kovo 16 d. eksponuojami Valdovų rūmų muziejuje. Dalis jų prieš dvejus metus buvo pristatyti Nacionaliniame Ukrainos istorijos muziejuje Kyjive ir tapo sensacija – istorija lėmė, kad šios regalijos Ukrainoje neišliko. Jos šedevrus tenka saugoti Vilniuje.

Žurnalisto, faleristikos tyrinėtojo Viliaus Kavaliausko paskaitoje bus supažindinama su XX a. pradžios Ukrainos apdovanojimais ir jų istorija: pristatomas pirmasis Ukrainos kovinis apdovanojimas – Geležinio kryžiaus riterių ordinas, kurį 1920-ųjų spalį patvirtino Ukrainos direktorijos pirmininkas Simonas Petliūra (Simon Petliura) (ordinas pagamintas 1928 m., o 1958-aisiais Ukrainos emigracijoje jis buvo paskelbtas „amžinu ordinu“), aptariami 1927–1932 m. emigracijoje įsteigti Direktorijos kryžius, Ukrainos nepriklausomybės 10-mečio medalis, Simono Petliūros kryžius ir kiti apdovanojimai, pasakojama Ukrainos laisvės ženklų kūrimo ir jų išlikimo istorija (kai kur panaši į kvapą gniaužiantį istorinį trilerį), pristatomi šiandieniniai Ukrainos apdovanojimai.


Paskaitos lankytojai maloniai kviečiami susipažinti su XX a. pradžios Ukrainos apdovanojimais ir kitais Ukrainos valstybiniais ženklais iš Viliaus Kavaliausko rinkinio, eksponuojamais Valdovų rūmų muziejaus vestibiulio erdvėje.


Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.
Rengėjai pasilieka teisę keisti renginio datą.

Per visą renginį privaloma dėvėti FFP2 lygio respiratorius arba prie veido priglundančias ir visiškai nosį ir burną dengiančias medicinines kaukes.

Atnaujinta
2022-03-17
Pradžia  |  Lankytojams  >  Renginiai  >  Paskaita „Ukrainos laisvės ženklai. XX a. pradžios Ukrainos apdovanojimai ir jų istorija“