Parodos

Pradžia  |  Lankytojams  >  Parodos  >  NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

2022 m. spalio 13 d.–2023 m. sausio 15 d.
Valdovų rūmai

 |  Edukacija  |  Renginiai

Tarptautinė paroda, skirta vaikystės fenomeno Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Abiejų Tautų Respublikoje istorijai

Parodos kuratoriai
Dr. Rasa Leonavičiūtė-Gecevičienė, Rita Lelekauskaitė-Karlienė, Marijus Uzorka
 

Vaikai visais laikais buvo brangi ir neatsiejama šeimos dalis, tačiau pats vaikystės reiškinys per amžius patyrė ne vieną pokytį. Nuo visuomenėje „nematomų“ mažųjų iki kūdikių šeimos portretuose, nuo visuomenės kritikos motinoms, per daug prisirišusioms prie savo atžalų, iki vaiko kaip individo, asmenybės, kurią reikia visokeriopai puoselėti, pripažinimo – vaikai pamažu rado savo vietą ne tik privačioje, šeimos ir giminės, bet ir viešojoje – valstybės – erdvėje. Parodos lankytojus kviečiame trumpam sugrįžti į šį nerūpestingą amžių ir patirti, ką reiškė būti vaiku Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.

Parodą sudaro keturios dalys, išdėstytos teminiu ir chronologiniu principais, joje eksponuojama beveik 300 objektų: portretų, grafikos darbų ir piešinių, rankraščių, vadovėlių ir proginių leidinių, archeologinių radinių, vaikiškų drabužių ir aksesuarų, baldų, žaislų ir vaikiškų ginklų, mokymosi priemonių bei kitų su vaikyste susijusių istorinių artefaktų. Tokiu būdu pristatomos kūdikio laukimo, gimimo, išgyvenimo ar netekties, auklėjimo, rūpybos, sveikatos, aprangos, edukacijos, pramogų, dalyvavimo viešajame gyvenime, socialinių vaidmenų temos. Dauguma iki mūsų dienų išlikusių objektų atspindi aukščiausio visuomenės sluoksnio – didikų ir valdovų – vaikų patirtis, tačiau parodoje reprezentuojama ir kitokia, skurdi ir atšiauri pamestinukų vaikystė. Lankytojai nesunkiai atpažins ir universalius, nepriklausomai nuo epochos vaikų gyvenime svarbius daiktus: kūdikio priežiūros reikmenis, baldelius, žaislus, knygeles, be kurių neužaugo nė viena karta.

Rėmėjai

Atnaujinta
2022-10-13
Pradžia  |  Lankytojams  >  Parodos  >  NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje