Parodos

Pradžia  |  Lankytojams  >  Parodos  >  Lietuva, Tėvyne mano… Adomas Mickevičius ir jo poema Ponas Tadas

Lietuva, Tėvyne mano… Adomas Mickevičius ir jo poema Ponas Tadas

2018 m. lapkričio 27 d.–2019 m. vasario 24 d.
Valdovų rūmai

 |  Edukacija  |  Renginiai

Paroda skiriama Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui (1918–2018)

Bendradarbiaujant trims Lietuvos ir Lenkijos atminties institucijoms – Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams, Nacionaliniam Osolinskių institutui bei Vavelio karališkajai piliai – Valstybiniams meno rinkiniams, – 2018 m. pabaigoje Vilniuje rengiama paroda „Lietuva, Tėvyne mano… Adomas Mickevičius ir jo poema Ponas Tadas“. Šio išskirtinio projekto tikslas – aktualinti Lietuvos ir Lenkijos, kurios abi 2018 m. švenčia valstybingumo atkūrimo 100-ąsias metines, istorinius ir kultūrinius ryšius, pabrėžti paveldo bendrystę. Tam pasirinktas tautos žynio Adomo Mickevičiaus sukurtas šedevras Ponas Tadas, ryškiausias Abiejų Tautų Respublikos epochos atspindys. Kūrinys taip pat sieja jau nebeegzistuojančią valstybę su dabartinėmis, susikūrusiomis XX a. pradžioje, – su Lietuva, Lenkija, Ukraina ir Baltarusija. Todėl šis projektas, skatinantis apmąstyti valstybingumo, tapatybės ir kilmės, paveldo bendrumo sąvokas, puikiai tinka jubiliejiniams metams paminėti, o paroda padeda tinkamai juos pristatyti.

Ekspozicija rengiama Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Parodų centre ir užims apie 500 kv. m plotą. Lankytojams numatoma parodyti per 250 autentiškų unikalių ir tipologiškai skirtingų eksponatų iš bemaž 30 Lenkijos ir Lietuvos paveldo institucijų (muziejų, bibliotekų, archyvų, privačių kolekcijų ir kt.) rinkinių, kartu panaudojant ir įvairias technines priemones – modulines sieneles bei įvairaus formato stendus.

Atsižvelgiant į Adomo Mickevičiaus ir jo kūrybos vertinimą Lietuvoje, parodoje pristatomos dvi pagrindinės ekspozicijos turinio temos: 1) Adomas Mickevičius (ir jo gyvenimas), 2) jo poema Ponas Tadas. Poreikį parodoje aptarti A. Mickevičiaus biografiją ir kūrybą lemia būtinybė papildyti Lietuvos visuomenės, ypač moksleivijos ir studentijos, žinias apie poetą. A. Mickevičiaus biografija parodoje pristatoma atskirais skyriais – Gimimo vieta (A. Mickevičius Naugarduke), Šeima, Kilmė. Taip siekiama lankytojus supažindinti su poemos autoriumi. Svarbiausius A. Mickevičiaus gyvenimo tarpsnius ir literatūrinės veiklos motyvus pristato atskiri chronologiniai skyriai – Vilniaus ir Kauno laikotarpis (aktualiausi lietuvių lankytojams), Literatūrinis debiutas, Adomas Mickevičius Europoje, Paryžius, Konstantinopolis. Pasitelkiant šiuos siužetus, lankytojams papasakojama visa poeto biografija, pristatoma jo kūryba. Savotiškas naratyvo papildymas – su A. Mickevičiumi susijusių vietų (Vilniuje, Lietuvoje ir kitose Europos šalyse) žemėlapiai. Svarbu paminėti, kad atskiros temos ir potemiai pristatomi rodant daugiausia tris – reikšmingiausius – eksponatus.

Atnaujinta
2018-11-20
Pradžia  |  Lankytojams  >  Parodos  >  Lietuva, Tėvyne mano… Adomas Mickevičius ir jo poema Ponas Tadas