Parodos

Pradžia  |  Lankytojams  >  Parodos  >  KARIAUTI PRATUSI TAUTA. LIETUVIŲ KARINIS ELITAS XIII–XIV A.

KARIAUTI PRATUSI TAUTA. LIETUVIŲ KARINIS ELITAS XIII–XIV A.

2020 m. lapkričio 10 d.–2021 m. birželio 20 d.
Valdovų rūmai

Galerija  |  Edukacija  |  Renginiai

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose rengiama tarptautinė paroda „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“, kurioje kultūrinei visuomenei, jaunuomenei ir užsienio svečiams bei karybos specialistams pristatomas itin reikšmingas ir savitas lietuvių karinės kultūros paveldas, taip pat pats karinis elitas, esmingai prisidėjęs prie Senosios Lietuvos valstybės kūrimosi ir stiprėjimo. Šią tarptautinę parodą ketinta atidaryti Lietuvai švenčiant Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, bet pasaulį ištikusi koronaviruso (COVID-19) pandemija pakeitė planus ir parodos idėjai suteikė papildomą prasmę – šį kultūros įvykį pasitinkame tarsi elitiniai kariai, kariaujantys su nematomu priešu.

Tarptautinės parodos išskirtinę kultūrinę, istorinę, diplomatinę ir politinę reikšmę pabrėžia ir ypatinga jos globa, kurią suteikė Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministrai Raimundas Karoblis (iki 2020 m. gruodžio mėn.) ir dr. Arvydas Anušauskas (nuo 2020 m. gruodžio mėn.) bei Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

Į šią, sudėtingu laikotarpiu surengtą tarptautinę parodą  surinkti išskirtiniai eksponatai tiek iš mūsų šalyje esančių muziejų, tiek ir iš Baltarusijos, Estijos, Vokietijos bei Italijos atminties ir mokslo institucijų. Visi parodos eksponatai atspindi ir paliudija rašytiniuose istoriniuose šaltiniuose užfiksuoto Senosios Lietuvos valstybės formavimosi ir lietuvių ekspansijos laiką – XIII–XIV a. Dalis jų atskleidžia naujus archeologinių tyrimų kontekstus, kiti – neseniai atkeliavę iš Viduramžių lietuvių kapinynų, treti – su lietuvių karo žygiais sąsajų turintys unikalūs artefaktai.

Rėmėjai

Atnaujinta
2021-03-12
Pradžia  |  Lankytojams  >  Parodos  >  KARIAUTI PRATUSI TAUTA. LIETUVIŲ KARINIS ELITAS XIII–XIV A.