Aktualijos

Pradžia  |  Aktualijos  >  Valdovų rūmų muziejumi domisi ir Prancūzijos Luvro, ir kitų šalių muziejų specialistai

Valdovų rūmų muziejumi domisi ir Prancūzijos Luvro, ir kitų šalių muziejų specialistai

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas susitiko su Lietuvoje viešinčiomis Luvro muziejaus specialistėmis – dailės eksperte Mari Elen de Ribu (Marie-Hélène de Ribou) ir vertybių saugotoja Anjese Bo (Agnès Bos). Viešnios atvyko ne tik susipažinti su unikaliomis Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijomis, rūmų atkūrimo projektu, bet ir aptarti dvišalių muziejų kultūrinio bendradarbiavimo klausimų – bendrų parodų rengimo, tyrinėjimų, konsultacijų perspektyvos.

Susitikime, kuriame taip pat dalyvavo Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vedėja Daiva Mitrulevičiūtė, Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjas Dalius Avižinis bei edukacijos specialistė Ieva Baublytė, daugiausia kalbėta apie galimybę įgyvendinti dar beveik prieš dešimtmetį Lietuvos dailės muziejuje subrandintą idėją surengti parodą, skirtą bendram Prancūzijos, Lietuvos ir Lenkijos valdovui Henrikui Valua, pasaulyje gerai žinomam iš Aleksandro Diuma (Alexandre Dumas) romanų.

Tuo metu planuota iš Luvro į Vilnių atvežti įvairių vertybių: Henriko Valua portretų, gobelenų ir paveikslų, vaizduojančių scenas iš mūšių ir šio valdovo dvare vykusių puotų, valdovo laikrodį, sidabro dirbinių su Lietuvos ir Lenkijos bei Prancūzijos herbais.

„Parodai preliminariai esame atrinkę eksponatų, kuriuos būtų įdomu pamatyti lietuviams, tačiau sąrašas – ne galutinis. Norėtume gauti ir Luvro muziejaus patarimų apie saugyklose esančius eksponatus, pradėti konkrečių derybų procesą, o po kelerių metų galbūt pavyktų surengti parodą, kurioje Lietuvos žmonėms būtų pristatytos su mūsų bendru valdovu Henriku Valua susijusios įdomiausios vertybės, eksponuojamos ar saugomos Luvre“, – teigė Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. V. Dolinskas.

Luvro muziejaus specialistės patikino, jog dės visas pastangas, kad ilgai brandinta idėja – prikelti Lietuvos didžiojo kunigaikščio, Lenkijos ir Prancūzijos karaliaus Henriko Valua atminimą Lietuvoje – būtų įgyvendinta. Jos taip pat informavo, kad Paryžiuje šiuo metu ketinama rengti parodą apie Henriko Valua laikais įsteigtą Šventosios Dvasios ordiną, taip pat derinamas laikas dėl Europos Renesanso parodos, kurioje turėtų būti rodomi ir renesansiniai kokliai iš Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų Vilniuje. Žinodamos glaudžius kultūrinius Valdovų rūmų muziejaus ryšius su rezidencinio pobūdžio muziejais Lenkijoje, jos paprašė padėti užmegzti kontaktus su kolegomis iš Lenkijos ir galbūt gauti šiai parodai kai kuriuos eksponatus iš Krokuvos Vavelio karališkosios pilies.

Po susitikimo apžiūrinėdamos Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas viešnios iš Paryžiaus ypač domėjosi Henriko Valua epochos atspindžiais, archeologinėje dalyje eksponuojama koklių kolekcija, atkurtuose interjeruose rodomais prancūziškais baldais bei muziejaus gobelenų kolekcija, taip pat tarptautine paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“.

Valdovų rūmų muziejuje šią savaitę lankysis ir daugiau garbingų svečių. Aptarti įvairių bendradarbiavimo, kultūros ir paveldosaugos klausimų, skaityti viešų paskaitų ir kt. reikalais atvyks Florencijos meno muziejaus Vekjo rūmų (Palazzo Vecchio) Restauravimo dirbtuvių bei Florencijos istorinių tyrimų ir restauravimo instituto pietre duros vadovai (Italija), Galėzės miestelio vadovai ir kultūros atstovai (Italija), istorikai ir menotyrininkai iš Londono (Didžioji Britanija), Ciuricho (Šveicarija) ir kt.

Plėtodami tarptautinius ryšius, praėjusią savaitę Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai dalyvavo istorinių rezidencijų atkūrimui skirtoje diskusijoje Berlyne (Vokietija), taip pat planuoja vykti ir į Sankt Peterburgo Ermitažo muziejaus (Rusija) 250 metų jubiliejaus šventę. 

Atnaujinta
2014-12-05
Pradžia  |  Aktualijos  >  Valdovų rūmų muziejumi domisi ir Prancūzijos Luvro, ir kitų šalių muziejų specialistai