Aktualijos

Pradžia  |  Aktualijos  >  2021
 • Penktadienio popietę – lankymo ribojimai

  ShareDalintis

  2021 m. gruodžio 31 d. 16–18 val.

  Valdovų rūmų muziejaus II maršruto trečias aukštas

  Informuojame, kad gruodžio 31 d., penktadienį, Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyks vienas iš ciklo „Kalėdos Valdovų rūmuose“ koncertų. Todėl nuo 16 val. lankytojai negalės apžiūrėti dalies II maršruto „Atkurti istoriniai interjerai“ – trečio aukšto ekspozicijos.

 • Šv. Kalėdų sekmadienį – paskutinė proga nemokamai pamatyti legendinę 1791 m. Konstituciją

  ShareDalintis

  Valdovų rūmų muziejus kviečia prasmingai sutikti šventes – pakilti nuo stalo ir su šeima ar draugais ateiti į muziejų. Sekmadienį, antrąją šv. Kalėdų dieną, muziejus dirbs nuo 10 iki 16 valandos ir lankytojus priims nemokamai.

  Pasak direktoriaus dr. Vydo Dolinsko, antrąją šv. Kalėdų dieną Valdovų rūmų muziejus nusprendė dirbti ir maloniai priimti lankytojus, nes nori vilniečiams ir sostinės svečiams suteikti galimybę šventinį laisvalaikį praleisti prasmingai ir turiningai, estetiškoje aplinkoje, pasisemti naujų žinių ir patirti teigiamų emocijų.

  Artėjantis sekmadienis – paskutinis mėnesio savaitgalis, kai įprastai lankytojai priimami nemokamai. Šį kartą tai ir paskutinė galimybė nemokamai išvysti 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos dokumentą, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. V. Dolinskas. Įspūdinga tarptautinė paroda „Kad Tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“, pristatanti daugiau nei 200 eksponatų iš daugiau nei 40 Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Baltarusios institucijų bei privačių rinkinių, veiks iki sausio 16 dienos.

  Įvertindama pandemijos grėsmes, Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė primena, kad muziejaus lankymas yra labai saugus, nes lankytojai priimami tik su apsauginėmis veido kaukėmis, visi paviršiai yra nuolat dezinfekuojami, be to, pastate įrengta moderniausia vėdinimo sistema, kuriai veikiant cirkuliuojantis oras viduje atsinaujina per maždaug 20 minučių. Artėjantį sekmadienį vėdinimo sistema veiks maksimaliu režimu, kad apsilankymas muziejuje būtų kuo saugesnis, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. V. Dolinskas.

  Šį sekmadienį greta Gegužės 3 d. konstitucijai skirtos parodos lankytojai galės nemokamai apžiūrėti ir atkurtus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus – visus keturis ekspozicinius maršrutus, įvertinti nuolat pildomas ekspozicijas. Bus galimybė pamatyti unikalią XVI a. pradžios Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą (1392/1401–1430) ir jo žmoną Oną Vytautienę († 1418) vaizduojančią miniatiūrą. UNESCO komisija Lietuvoje šį piešinį, kaip vieną ankstyviausių Vytauto Didžiojo ir jo žmonos atvaizdų, pripažino nacionalinės reikšmės dokumentu ir įtraukė į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“. Neseniai ekspoziciją papildė Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) laiškas žmonai Kotrynai Habsburgaitei (1533–1572), rašytas 1566 m. balandžio 21 d. Liubline. Seniausiųjų valdovų ranka pasirašytų dokumentų pasaulyje išlikę nedaug, todėl šis laiškas – ypatingos vertės. Be to, ir laiško atsiradimo istorija apgaubta mįslėmis. Paskutiniojo Jogailaičio laišką vienas Austrijos Graco miesto antikvarų rado dėžėje kartu su istoriniais karybos daiktais.

  Valdovų rūmų muziejaus mecenato, mokslininko ir pramonininko dr. Prano Kiznio šiemet atidarytos italų dailės galerijoje, be kita ko, pristatomas ir garsiojo Džovanio Belinio (Giovanni Bellini) žymiausio mokinio Nikolo Rondinelio (Niccolo Rondinelli) renesansinės tapybos šedevras „Kristaus apipjaustymas“. Artėjant Naujųjų metų šventei, galima prisiminti paveiksle vaizduojamą šventės priešistorę: aštuntą dieną po Kristaus gimimo buvo švenčiamas Jėzaus vardo suteikimas ir apipjaustymas. Vėliau ši šventė įgavo naujų prasmių – nuo tos dienos pradėti skaičiuoti nauji kalendoriniai metai, o katalikai šiandien sausio 1-ąją dažnai mini ne kaip Kristaus apipjaustymo, o Dievo Motinos šventę.

  Vien per šiuos metus muziejaus rinkinius papildė kelios dešimtys retų, įspūdingų eksponatų: Olandiškajame kabinete – vienintelis toks Lietuvoje XVI a. pabaigos bokšto formos laikrodis, Archeologijos ekspozicijoje – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo (1345–1377) laikus menantis XIV a. Ankstyvosios mūrinės pilies šlaito įtvirtinimas, rodantis sumanų tų laikų inžinierių darbą.

   

 • Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo laikų pilies įtvirtinimai – jau ekspozicijoje

  ShareDalintis

  Valdovų rūmų muziejaus nuolatinę ekspoziciją papildė įspūdingas ir vertingas eksponatas – restauruota šlaito įtvirtinimų konstrukcija. XIII a. pabaigoje Vilniuje, į pietvakarius nuo Pilies kalno buvo aukštuma, tvirto grunto kalva, ant kurios buvo pradėta statyti Ankstyvoji mūrinė pilis. Šiandien jos vietoje yra Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai, o prieš 700 metų stovėjo pirmoji, ankstyviausia ir tuo metu vienintelė mūrinė Lietuvos pilis. Mūrinėmis gynybinėmis sienomis apjuostos aukštumos šlaitai buvo maždaug 4 metrų aukščio. Kad nesusiformuotų nuošliaužos, šlaitai tvirtinti neįprasta medžio rąstų konstrukcija.

 • Netikėtai surastas Žygimanto Augusto laiškas žmonai – Valdovų rūmų muziejuje

  ShareDalintis

  Valdovų rūmų muziejaus rinkiniai pasipildė nauju eksponatu – Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) laišku žmonai Kotrynai Habsburgaitei (1533–1572), rašytu 1566 m. balandžio 21 d. Liubline. Jo atsiradimo istorija apgaubta mįslėmis. XVI a. valdovo, paskutiniojo Jogailaičio Lenkijos ir Lietuvos sostuose laišką vienas Austrijos Graco miesto antikvarų rado dėžėje kartu su istoriniais karybos daiktais. Antikvariato darbuotojai nusprendė, kad šis dokumentas galėtų būti įdomus Lietuvos ar Lenkijos kolekcininkams, bibliotekoms bei muziejams, ir paskelbė parduodą netikėtai atrastą Žygimanto Augusto laišką aukcione. Valdovų rūmų muziejus įsigijo šį laišką, nes muziejuje kaupiamas rūmų šeimininkų autografų rinkinys, be to, Žygimantas Augustas daug laiko praleido Vilniuje ir mėgo šį miestą. 

Pradžia  |  Aktualijos  >  2021