Savaitės eksponatas

Pradžia  |  Lankytojams  >  Savaitės eksponatas  >  Lameliaro šarvų detalių komplektas

Lameliaro šarvų detalių komplektas

XIV a. pab.–XV a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų 2006–2008 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. M 1106–1197
Restauravo Rima Niunkienė, rest. prot. Nr.: 497/5352, 497a/5352a, 498/5353 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

2007 m. vykdant archeologinius kasinėjimus Valdovų rūmų rytinio korpuso šiaurinėse prieigose rastas didžiausias iki šiol Lietuvoje plokštelinių šarvų komplektas. Atsižvelgiant į radimo aplinkybes, šarvų detalės turėtų būti datuojamos XIV a. pab.–XV a. pr. Tai net 117 įvairių formų, dydžio ir skirtingo dekoro lameliaro šarvų detalių. Išanalizavus detalių formą ir puošybą, galima skirti keturis pagrindinius jų tipus. Visų plokštelių aukštis yra apie 7 cm, tačiau daugiausia (kone 90 vnt.) komplekte yra siaurų (12–18 mm pločio) nedekoruotų plokštelių. 10 plokštelių yra vidutinio pločio (27–38 mm), bent pusė jų dekoruota vertikaliomis iškilių pusrutulių eilėmis. Trečia grupė – tai beveik 20 kvadratinių plokštelių, kurių dydis svyruoja nuo 54 x 57 iki 65 x 72 mm. Tai gausiausiai dekoruoti dirbiniai, jų paviršiuje iškilūs pusrutuliai išdėstyti vertikaliomis linijomis arba suformuoja horizontalų širdies simbolį. Širdies ornamentu puoštos ir dar dvi išskirtinės ketvirto tipo raidės L formos plokštelės.

Išskirtinis lameliaro šarvų požymis yra tai, kad plokštelės tarpusavyje siaurais odiniais dirželiais surišamos taip, kad sudarytų gana standžią konstrukciją iš horizontalių juostų. Plokštelės rišamos taip, kad iš dalies uždengtų viena kitą.

Lameliaro tipo šarvai buvo paplitę nuo Kinijos iki Europos ir plačiai naudoti maždaug nuo VII–VI a. pr. Kr. iki vėlyvųjų Viduramžių (XV a.). Manoma, kad ši šarvuotė dabartinės Lietuvos teritoriją pasiekė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ekspansijos į Rytus laikais.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkai Paulius Bugys ir Šarūnas Miškinis

Panaudoti šaltiniai ir literatūra
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų 2006–2008 m. archeologinių tyrimų ataskaita.
Bugys P. Šarvuotė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XIII a. antroje pusėje – XVI a. viduryje (archeologijos duomenimis). Daktaro disertacija, Vilniaus universitetas, 2014.

Pradžia  |  Lankytojams  >  Savaitės eksponatas  >  Lameliaro šarvų detalių komplektas