Aktualijos

Pradžia  |  Aktualijos  >  Paroda apie Žalgirį džiugina rietaviškius

Paroda apie Žalgirį džiugina rietaviškius

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ džiugina Rietavo gyventojus ir svečius. Iš Klaipėdos miesto savivaldybės Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus, kur buvo eksponuojama, 2014 m. gruodžio 18 d. ji persikėlė ir yra atidaryta Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje.

„Žalgirio parodos atidarymas Žemaitijoje skatina prisiminti, kiek žemaičiai prisidėję prie to, jog skaičiuojame 604-ąsias žymiausios Vytauto ir Jogailos pergalės bei svarbiausio karinio laimėjimo Lietuvos istorijoje metines. Po 1409 m. sukilimo, įsiliepsnojusio visoje Žemaitijoje, po to, kai birželį į Kauną pas Vytautą atvyko būrys žemaičių jam pareikšti ištikimybės, o rugpjūtį Vytautas su savo kariuomene įžengė į Žemaitiją ir ją užėmė, prasidėjo Lietuvos ir Lenkijos karas su Vokiečių ordinu, trukęs iki 1411 metų. Svarbu paminėti ir tai, kad pati Žemaitija yra vienas svarbiausių Žalgirio pergalės „trofėjų“, – teigia kilnojamąją parodą kuruojanti Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė Gintarė Skujutė.

Įvairių Lietuvos miestų gyventojams pristatomos kilnojamosios parodos „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ stendai sukurti tą patį pavadinimą turinčios tarptautinės parodos, skirtos Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui, pagrindu. Jos tikslas – atskleisti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės jungtinės kariuomenės bendra pergale susijusius istorinės atminties fenomenus, pergalės ženklus ir jų fiksavimą įvairiomis formomis bei būdais nuo pat XV a. iki šių dienų, taip pat Žalgirio herojų istorinį įvaizdį istoriografinėje tradicijoje, literatūroje ir dailėje.

Valdovų rūmų muziejaus kilnojamąją parodą sudaro 30 gausiai iliustruotų stendų, kuriuose apžvelgiamos istorinės kautynės, nulėmusios Lietuvos, Lenkijos bei viso šio Europos regiono likimą. Ją papildo ir šių metų liepos 6 d. pristatytas dailininko Broniaus Leonavičiaus paveikslas-triptikas „Žalgiris“. Per parodos atidarymą rietaviškiai bus kviečiami sužinoti dar daugiau faktų apie Žalgirį – pasižiūrėti režisieriaus ir scenaristo Aleksandro Matonio dokumentinę juostą „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“.

Kilnojamoji paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ – viena iš dviejų plačiai po Lietuvą keliaujančių Valdovų rūmų muziejaus parodų. Ji jau buvo eksponuojama Švenčionių Nalšios muziejuje, Medininkų pilyje, Klaipėdos miesto savivaldybės Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje ir kt. Rietave atidaryta paroda veiks iki 2015 m. sausio 31 d., o vasarį iškeliaus į Gargždų krašto muziejų.

Atnaujinta
2015-01-02
Pradžia  |  Aktualijos  >  Paroda apie Žalgirį džiugina rietaviškius